Babské rady pro zářivě čisté lino

Jak Vyčistit Lino Babské Rady

Mýdlová voda: Základ pro čisté lino

Mýdlová voda je stálicí mezi babskými radami na čištění lina a není se čemu divit. Její krása spočívá v jednoduchosti a šetrnosti. Teplá voda s trochou mýdla (postačí obyčejné jádrové) dokáže rozpustit mastnotu a špínu, aniž by linoleum zbytečně zatěžovala. Navíc je to metoda šetrná k peněžence i k životnímu prostředí. Pro běžnou údržbu stačí linoleum vytřít jednou týdně. V případě větší špíny můžete mýdlovou vodu nechat pár minut působit a poté setřít vlhkým hadrem. Ať už zvolíte jakýkoli způsob, vaše lino se vám odvděčí čistotou a leskem.

Ocet: Lesk a dezinfekce v jednom

Ocet je skvělým pomocníkem při úklidu domácnosti a lino není výjimkou. Jeho kyselé pH pomáhá rozpouštět mastnotu, špínu a vodní kámen a zanechává podlahu čistou a lesklou. Navíc má ocet dezinfekční účinky, takže se nemusíte bát bakterií a plísní.

Pro běžnou údržbu lina stačí přidat půl hrnku octa do kbelíku s teplou vodou a podlahu vytřít jako obvykle. Pro odstranění odolnějších skvrn můžete použít koncentrovanější roztok – smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a naneste ho přímo na skvrnu. Nechte působit několik minut a poté vydrhněte kartáčem.

Pamatujte, že ocet je kyselina, proto je vždy lepší ho nejdříve vyzkoušet na malé, nenápadné ploše lina, abyste se ujistili, že nezpůsobí změnu barvy. Po použití octa je vhodné lino vytřít ještě jednou čistou vodou, abyste odstranili případný zápach a lepkavost.

Jedlá soda: Odstraňuje skvrny a zápach

Jedlá soda je zázrak, co se týče úklidu, a lino není výjimkou. Smíchejte jedlou sodu s vodou a vytvořte pastu, kterou naneste na skvrny na linu. Nechte působit několik hodin, ideálně přes noc, a poté pastu setřete vlhkým hadříkem. Jedlá soda pomůže odstranit skvrny od jídla, bláta i odřeniny. Kromě odstranění skvrn dokáže jedlá soda také neutralizovat pachy. Posypte lino jedlou sodou, nechte působit alespoň hodinu a poté zameťte nebo vysajte. Tato metoda je obzvlášť užitečná pro odstranění zápachu z domácích mazlíčků nebo cigaretového kouře. Pamatujte, že ačkoliv je jedlá soda šetrná, vždy je dobré ji nejprve vyzkoušet na malé, nenápadné ploše lina, abyste se ujistili, že nezpůsobí změnu barvy.

Citron: Bělí a provoní podlahu

Citron je skvělým pomocníkem v domácnosti, a to nejen při vaření. Jeho kyselina citronová si hravě poradí s nejednou skvrnou a zanechá po sobě příjemnou svěží vůni. A právě proto je citron ideálním pomocníkem i při vytírání podlah.

Přidáním citronové šťávy do vody na vytírání dosáhnete krásně lesklé podlahy bez šmouh. Kyselina citronová totiž pomáhá rozpouštět mastnotu a nečistoty, a zároveň neutralizuje pachy. Navíc pravidelné vytírání s citronem pomáhá dezinfikovat podlahu a brání tak množení bakterií.

Na běžné vytírání lina vám postačí šťáva z poloviny citronu na 5 litrů teplé vody. Pro důkladnější očistu a odstranění odolnějších nečistot můžete použít šťávu z celého citronu, případně přidat i lžíci octa. Po vytření podlahu nechte volně uschnout.

Černý čaj: Prohloubí barvu lina

Černý čaj je překvapivě účinným pomocníkem, pokud jde o oživení vzhledu vašeho lina. Obsahuje totiž třísloviny, které mají schopnost pronikat do materiálu a zvýrazňovat jeho přirozenou barvu. Postup je jednoduchý: uvařte silný černý čaj a nechte ho vychladnout. Poté do něj namočte hadřík a důkladně vyždímejte, aby nebyl příliš mokrý. Následně hadříkem otírejte lino po směru jeho vzoru. Čaj pomůže odstranit povrchové nečistoty a zároveň linu dodá jemný lesk a hloubku barvy. Pro dosažení nejlepších výsledků opakujte tento postup jednou za čas, v závislosti na míře znečištění. Pamatujte, že i když je černý čaj šetrný, vždy je vhodné nejprve vyzkoušet jeho účinek na malé, nenápadné ploše lina.

Bramborový škrob: Na leštění a lesk

Bramborový škrob je skvělým pomocníkem nejen v kuchyni, ale i při úklidu domácnosti. Dokáže divy i s vaším linem! Díky svým vlastnostem šetrně čistí a zanechává povrch lesklý, aniž by došlo k jeho poškození. Stačí smíchat pár lžic bramborového škrobu s teplou vodou, vytvořit pastu a nanést ji na znečištěná místa. Nechte pár minut působit a poté setřete vlhkým hadříkem. Pro ještě lepší výsledek můžete do směsi přidat i trochu octa, který pomůže odstranit odolnější skvrny a dodá linu oslnivý lesk. Vyzkoušejte tuto babskou radu a přesvědčte se sami o síle bramborového škrobu! Vaše lino vám poděkuje zářivou čistotou a svěžestí.

Mléko: Odstraňuje šmouhy a skvrny

Mléko není jen zdravou součástí jídelníčku, ale také překvapivě účinným pomocníkem v domácnosti, obzvláště při čištění lina. Obsahuje totiž kyselinu mléčnou, která dokáže rozpustit nečistoty a mastnotu. Navíc zanechává podlahu lesklou a bez šmouh. Pro odstranění běžných šmouh a stop po podrážkách stačí smíchat hrnek mléka s teplou vodou a vytřít lino hadrem namočeným v tomto roztoku. Na odolnější skvrny, například od kávy nebo čaje, naneste mléko přímo na skvrnu, nechte působit několik minut a poté setřete vlhkým hadříkem. Pro dosažení ještě lepších výsledků můžete do mléka přidat lžíci octa. Pamatujte však, že mléko by se nemělo používat na neošetřené dřevěné podlahy, mohlo by je poškodit.

jak vyčistit lino babské rady

Zubní pasta: Na drobné škrábance

Zubní pasta je překvapivě všestranný pomocník v domácnosti a její využití sahá daleko za rámec ústní hygieny. Jedním z méně známých, ale o to efektivnějších triků je použití zubní pasty na drobné škrábance na linoleu. Během času se na podlaze nevyhnutelně objeví drobné rýhy a škrábance, které kazí celkový dojem. Zubní pasta, konkrétně bílá pasta bez barevných gelů a mikročástic, může posloužit jako jemné abrazivo, které tyto nedokonalosti pomůže zamaskovat.

Postup je jednoduchý: naneste malé množství pasty na čistý hadřík a jemně vmasírujte do škrábance. Poté setřete zbytky pasty vlhkým hadříkem a nechte podlahu uschnout. Výsledek vás mile překvapí – drobné škrábance budou méně viditelné a vaše lino bude vypadat zase o něco lépe. Pamatujte však, že tento trik funguje nejlépe na světlých typech lina. U tmavých podlah může bílá pasta zanechat světlé skvrny, proto je vhodné nejdříve vyzkoušet na málo viditelném místě.

Na zašlou špínu na linu je nejlepší obyčejný ocet. Stačí ho smíchat s teplou vodou a lino pořádně vydrhnout. Babské rady jsou k nezaplacení!

Božena Černá

Majonéza: Lesk a hydratace lina

Majonéza není jen pochutina, ale i překvapivě účinný pomocník v domácnosti, obzvlášť pokud jde o péči o lino. Díky obsahu oleje dokáže majonéza dodat linu ztracený lesk a zároveň ho hydratovat, čímž mu navrací pružnost a prodlužuje jeho životnost. Postup je jednoduchý: naneste malé množství majonézy na čistý hadřík a jemně vetřete do povrchu lina. Nechte působit přibližně 15 minut a poté důkladně setřete vlhkým hadrem. Pro dosažení ještě lepších výsledků můžete do majonézy přidat pár kapek citronové šťávy, která lino krásně provoní a zároveň ho zbaví případných skvrn. Pamatujte však, že majonéza by se neměla používat na lino příliš často, jelikož by ho mohla nadměrně mastit.

Metoda čištění Účinnost Dostupnost prostředků Dopad na životní prostředí
Voda s octem (babská rada) Střední - odstraňuje špínu, ale ne mastnotu Vysoká - ocet a voda jsou běžně dostupné Nízký - ocet je biologicky odbouratelný
Mýdlový roztok (babská rada) Nízká - slabý na odolnější nečistoty Vysoká - mýdlo je běžně dostupné Nízký - záleží na typu mýdla, ale většinou šetrné k prostředí
Jedlá soda s vodou (babská rada) Střední - účinná na některé skvrny a zápach Vysoká - jedlá soda je běžně dostupná Nízký - jedlá soda je netoxická a biologicky odbouratelná
Čisticí prostředek na podlahy Vysoká - účinný na různé druhy nečistot Střední - nutné zakoupit v obchodě Střední - záleží na konkrétním produktu, některé mohou obsahovat chemikálie

Dětský olejíček: Proti vrzání lina

Dětský olejíček, ten nezbytný pomocník v péči o naše nejmenší, skrývá v sobě překvapivý potenciál i mimo oblast dětské pokožky. Naše babičky dobře věděly, že pár kapek dětského olejíčku dokáže zatočit s otravným vrzáním lina. Jak na to? Velmi jednoduše. Stačí nanést malé množství olejíčku na hadřík a vyleštit jím vrzající místa. Olej pronikne do spár mezi jednotlivými díly lina a vytvoří tak lubrikační vrstvu, která zamezí tření a tím pádem i nepříjemnému zvuku. Pozor však na příliš velké množství oleje, mohlo by dojít k jeho vsakování do lina a vzniku mastných skvrn. Raději postupujte opatrně a olej přidávejte postupně. Kromě odstranění vrzání dodá dětský olejíček vašemu linu i jemný lesk a provoní celou místnost. Ať už se rozhodnete pro tuto nebo jinou babskou radu, nezapomeňte, že čisté a voňavé lino je vizitkou každé domácnosti.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: domov