Zalehlé ucho z vody? Zbavte se ho raz dva!

Zalehlé Ucho Z Vody

Příčiny zalehlého ucha

Zalehlé ucho po koupání je běžný a obvykle neškodný problém. Příčinou je voda, která se zachytí v ušním kanálku a vytvoří pocit ucpaného ucha. Tento pocit je způsoben tlakem vody na bubínek a zhoršeným pohybem bubínku. Voda v uchu může také vést k oslabení přirozené ochranné bariéry v uchu, což zvyšuje riziko infekce. Proto je důležité vodu z ucha co nejdříve odstranit. Existuje několik jednoduchých a účinných metod, jak se zalehlého ucha zbavit.

Proč je to nepříjemné?

Zalehlé ucho z vody, odborně nazývané také hydrops externus, je běžný a obvykle neškodný stav. I když nepředstavuje vážnou hrozbu, pocit zalehlého ucha může být velmi nepříjemný.

Pocit zalehlého ucha vzniká, když se voda zachytí v ušním kanálku a zablokuje tak průchod zvuku k bubínku. Voda sama o sobě bubínek nepoškodí, ale může narušit přirozenou rovnováhu tlaku v uchu, což vede k nepříjemnému pocitu. Kromě toho vlhké prostředí v ušním kanálku vytváří ideální podmínky pro množení bakterií, což může vést k infekci ucha, která se projevuje bolestí, svěděním a výtokem z ucha. Proto je důležité zbavit se zalehlého ucha co nejdříve.

Domácí triky: zívání a polykání

Zívání a polykání patří mezi nejjednodušší a nejznámější domácí triky, jak se zbavit zalehlého ucha z vody. Tyto pohyby aktivují svaly v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu. Zalehlé ucho vzniká, když se v této trubici nahromadí voda a způsobí nerovnováhu tlaku. Zíváním nebo polykáním se trubice otevírá a umožňuje vodě a tlaku se vyrovnat.

Pro zintenzivnění efektu můžete zkusit polykat se zacpaným nosem nebo žvýkat žvýkačku. Pokud se vám nedaří zalehlé ucho uvolnit, zkuste naklonit hlavu na stranu zalehlého ucha a jemně s ní zatřást. Voda by se tak mohla uvolnit a vytéct ven.

Pamatujte, že tyto metody nemusí fungovat u každého a vždy je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud potíže přetrvávají nebo se zhoršují.

Valsalvův manévr: opatrně!

Zalehlé ucho z vody, ten nepříjemný pocit ucpaného ucha, zná asi každý, kdo se někdy koupal. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se zalehlého ucha zbavit. Mezi ně patří i Valsalvův manévr. Pozor! Ačkoliv je tato metoda hojně doporučovaná, je potřeba ji provádět s rozvahou. Při nesprávném provedení nebo u některých jedinců s ušními problémy může Valsalvův manévr vést k poškození ušního bubínku. Jak tedy postupovat bezpečně? Zkuste nejdříve jemně zatahat za ušní lalůček a mírně naklánět hlavu na stranu zalehlého ucha. Pokud to nepomůže, můžete zkusit Valsalvův manévr, ale velmi opatrně. Zhluboka se nadechněte, prsty ucpete nos a jemně foukejte, jako byste se chtěli vysmrkat. Pokud ucítíte bolest nebo tlak v uchu, okamžitě přestaňte.

zalehlé ucho z vody

Teplý obklad a pára

Teplý obklad a pára dokáží divy, když se vám zalehne ucho z vody. Teplo pomáhá uvolnit Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem a je zodpovědná za vyrovnávání tlaku. Pokud je tato trubice ucpaná vodou, může to vést k nepříjemnému pocitu zalehnutí. Existuje několik způsobů, jak si s tímto problémem poradit. Můžete si na ucho přiložit teplý, vlhký ručník nebo nahřátý sáček s rýží. Další možností je inhalovat páru nad miskou s horkou vodou, případně si dát horkou sprchu a nechat vodu stékat po zádech a krku. Pára pomůže zvlhčit Eustachovu trubici a usnadnit odtok vody. Důležité je ale pamatovat na to, aby teplo nebylo příliš vysoké a nezpůsobilo popáleniny.

Nosní sprej s mořskou vodou

Nosní spreje s mořskou vodou mohou být vaším spojencem v boji se zalehlým uchem po koupání. Zalehlé ucho, odborně nazývané serózní otitis media, vzniká, když se voda zachytí za bubínkem a zablokuje Eustachovu trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem. To může vést k nepříjemnému pocitu zalehnutí, mírné bolesti a zhoršenému sluchu. Nosní spreje s mořskou vodou pomáhají uvolnit hlen a nečistoty, které mohou blokovat Eustachovu trubici, a tím umožňují odtok vody a vyrovnání tlaku v uchu. Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje naklonit hlavu na stranu zalehlého ucha, aplikovat sprej do nosní dírky na stejné straně a nechat roztok působit několik sekund před smrkáním. Tento postup opakujte několikrát denně, dokud se zalehnutí neuvolní. V případě přetrvávajících potíží nebo bolesti ucha je však důležité vyhledat lékařskou pomoc, protože by se mohlo jednat o vážnější stav vyžadující jinou léčbu.

Vyhněte se čištění uší

Pokud jde o zalehlé ucho z vody, je nesmírně důležité vyhnout se čištění uší vatovými tyčinkami nebo jinými předměty. I když se to může zdát jako logický krok, ve skutečnosti to může situaci zhoršit. Vatové tyčinky mohou zatlačit ušní maz hlouběji do zvukovodu a vytvořit tak překážku, která brání vodě v úniku. Navíc může dojít k poškození jemné kůže zvukovodu, což zvyšuje riziko infekce. Místo čištění uší se zaměřte na jemné metody, jak pomoci vodě vytéct. Nakloňte hlavu na stranu zalehlého ucha a jemně s ní zatřeste. Můžete také zkusit žvýkat žvýkačku nebo zívat, což pomůže otevřít Eustachovu trubici a umožnit odtok vody. Pamatujte, že trpělivost je klíčová. Někdy může trvat několik hodin, než voda ze zalehlého ucha sama vyteče.

zalehlé ucho z vody

Zkuste naklonit hlavu na stranu zalehlého ucha a jemně s ní zatřást, jako byste chtěli vodu vylít. Můžete také zkusit zatlačit dlaní na ucho a rychle ji uvolnit.

Božena Němcová

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se vám uleví od zalehlého ucha do pár hodin, není třeba vyhledávat lékařskou pomoc. Nicméně, v některých případech je návštěva lékaře nezbytná. Pokud zalehlé ucho přetrvává déle než 24 hodin, je doprovázeno bolestí, výtokem z ucha, ztrátou sluchu, závratí nebo zvoněním v uších, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Tyto příznaky mohou značit vážnější problém, jako je ušní infekce nebo protržení ušního bubínku. Lékař provede vyšetření ucha a doporučí vhodnou léčbu, která může zahrnovat ušní kapky, antibiotika nebo jiné postupy. Pamatujte, že včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro prevenci komplikací a zachování zdravého sluchu.

Prevence: ušní špunty

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak předejít zalehnutí ucha z vody, je jednoduše zabránit vniknutí vody do zvukovodu. A právě v tom vám můžou pomoct ušní špunty. Na trhu je k dostání nepřeberné množství druhů, od základních voskových kuliček až po špunty na míru tvarované dle vašeho ucha. Pro plavání a vodní sporty jsou ideální špunty z neoprenu nebo silikonu, které dobře těsní a zároveň jsou pohodlné i při delším nošení. Nezapomínejte, že prevence je vždy lepší než léčba. Investice do kvalitních ušních špuntů se vám vyplatí, vyhnete se tak nepříjemnému zalehnutí ucha a možným komplikacím, jako je například zánět zvukovodu.

Metoda Účinnost Rychlost Bezpečnost
Žvýkání Střední Rychlá Vysoká
Polykání Střední Rychlá Vysoká
Valsalvův manévr Vysoká Rychlá Střední (riziko poškození ušního bubínku)
Otočení hlavy na stranu a skákání Nízká Rychlá Vysoká

Tipy pro plavce a děti

Zalehlé ucho z vody, známe to asi všichni. Pocit nepříjemného tlaku, zhoršený sluch, někdy i mírná bolest. Naštěstí existuje několik jednoduchých triků, jak se zalehlého ucha zbavit. Dětem můžete zkusit jemně promasírovat oblast pod ušním lalůčkem směrem dolů. Důležité je masírovat jemně a netahat za ušní boltec. Další možností je nechat dítěti zalehlé ucho odpočinout. Nenuťte ho smrkat ani se potápět, mohlo by dojít k poranění ušního bubínku. Pokud zalehlé ucho přetrvává i po několika hodinách, nebo se objeví bolest či výtok z ucha, je nutné vyhledat lékaře. Prevence je ale vždy snazší než léčba. Proto je důležité chránit dětské uši před vodou. Používejte plaveckou čepici nebo ušní špunty, zvláště u dětí náchylných k ušním infekcím. Po koupání uši vždy důkladně osušte a dbejte na to, aby v nich nezůstávala voda. Dodržováním těchto jednoduchých rad si užijí vodní radovánky malí i velcí plavci bez nepříjemných komplikací.

zalehlé ucho z vody

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: Zdraví