Nemoc a zkušební doba: Prodlužuje se o kalendářní nebo pracovní dny?
Zkušební doba a nemoc
Zkušební doba je vzrušující období, kdy se sžíváte s novou prací a kolegy. Někdy se ale stane, že onemocníte a potřebujete čas na zotavení. Dobrá zpráva je, že zákoník práce myslí i na tuto situaci a umožňuje prodloužení zkušební doby o dobu vaší nemoci.
To znamená, že pokud během zkušební doby onemocníte, nemusíte se stresovat, že vám uteče drahocenný čas na zapracování. Dny, kdy jste v pracovní neschopnosti, se jednoduše nepřičítají do zkušební doby. Ať už je vaše nemoc kratší, nebo si vyžádá delší rekonvalescenci, po návratu budete mít dostatek času ukázat své kvality a plně se sžít s novým prostředím. Zaměstnavatel tak bude mít i po vaší nemoci dostatek prostoru, aby zhodnotil vaše dovednosti a vy se mohli v klidu a bez zbytečného tlaku adaptovat na nové prostředí.
Nemoc v pracovní neschopnosti
Někdy se stane, že nás během zkušební doby v nové práci potká nemoc. To ale nemusí nutně znamenat ohrožení naší pozice. Zákoník práce myslí i na tyto situace a umožňuje prodloužení zkušební doby o dobu pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel tak má možnost lépe vás poznat a vy získáte čas ukázat své schopnosti naplno, až budete zdraví. Důležité je vědět, že se zkušební doba prodlužuje o kalendářní dny, po které trvala pracovní neschopnost. Zaměstnavatel vás o prodloužení zkušební doby informuje písemně. Možná to zní jako komplikace, ale ve skutečnosti je to šance začít "nanovo" s čistým štítem a v plné síle. Představte si, že nastoupíte do nové práce a po týdnu onemocníte. Díky prodloužení zkušební doby máte po uzdravení dostatek času ukázat, co ve vás je a přesvědčit zaměstnavatele, že jste pro ně tou pravou volbou.
Zkušební doba neslouží jen zaměstnavateli k ověření si schopností zaměstnance, ale i zaměstnanci k ověření si, zda mu pracovní pozice a prostředí vyhovuje. V případě nemoci je proto důležité zkušební dobu prodloužit, aby obě strany měly dostatek času k rozhodnutí.
Božena Černá
Kalendářní vs. pracovní dny
Prodloužení zkušební doby se může zdát jako komplikovaná záležitost, ale ve skutečnosti je to jednoduchý proces, který chrání jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Důležité je rozlišovat mezi kalendářními a pracovními dny. Kalendářní dny zahrnují všechny dny v týdnu, včetně víkendů a svátků. Pracovní dny se naopak vztahují pouze na dny, kdy obvykle pracujete, tedy od pondělí do pátku.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Nárok na prodloužení | Zaměstnanec má nárok na prodloužení zkušební doby v případě pracovní neschopnosti (nemocenské). |
Délka prodloužení | Zkušební doba se prodlužuje o počet kalendářních dnů, po které trvala pracovní neschopnost. |
V případě nemoci během zkušební doby se zkušební doba prodlužuje o počet kalendářních dnů, po které jste byli nemocní. To znamená, že pokud onemocníte na týden, zkušební doba se prodlouží o 7 kalendářních dnů, bez ohledu na to, kolik z těchto dnů byly víkendy nebo svátky. Zaměstnavatel vám musí písemně oznámit prodloužení zkušební doby, a to nejpozději v den, kdy měla původní zkušební doba skončit.
Prodloužení zkušební doby z důvodu nemoci vám dává více času na to, abyste se zotavili a v klidu se seznámili s pracovním prostředím a úkoly.
Automatické prodloužení?
Zkušební doba je vzrušující období, kdy se obě strany, zaměstnavatel i zaměstnanec, vzájemně poznávají a budují pevné základy pro budoucí spolupráci. Někdy se ale stane, že do hry vstoupí nepředvídatelné okolnosti, jako je například nemoc.
Co se stane se zkušební dobou, když onemocníte?
Dobrá zpráva je, že český zákoník práce myslí i na tyto situace a chrání vaše zájmy.
Zkušební doba se prodlužuje o dobu vaší nemoci, ať už se jedná o kalendářní nebo pracovní dny.
Zaměstnavatel vám tuto informaci musí oznámit, aby byl proces maximálně transparentní a férový.
Prodloužení zkušební doby z důvodu nemoci je běžnou praxí a dává vám i vašemu zaměstnavateli dostatek času a prostoru pro to, abyste si na sebe zvykli a nastavili fungující systém spolupráce.
Pamatujte, že otevřená komunikace je klíčem k úspěchu. Nebojte se s vaším nadřízeným o vaší situaci promluvit a společně najdete to nejlepší řešení.
Výpočet prodloužení
Prodloužení zkušební doby z důvodu nemoci je běžnou praxí, která chrání jak zaměstnance, tak zaměstnavatele. Zaměstnanec získává dostatek času k prokázání svých schopností a adaptaci na nové pracovní prostředí, a to bez stresu z krácení cenného času na zapracování. Zaměstnavatel má naopak možnost důkladněji posoudit, zda je nový pracovník pro danou pozici skutečně vhodný.
Výpočet prodloužení zkušební doby se odvíjí od počtu dnů pracovní neschopnosti. Důležité je rozlišovat mezi kalendářními a pracovními dny. Pokud zaměstnanec onemocní v průběhu zkušební doby, tato doba se prodlužuje o počet kalendářních dnů, po které trvala jeho pracovní neschopnost. V případě nemoci trvající například 10 dní se zkušební doba automaticky prodlouží o těchto 10 dní. Zaměstnanec má tak k dispozici dostatek času k tomu, aby po svém zotavení mohl v klidu pokračovat v započatém procesu adaptace a zaučení.
Písemná dohoda
V případě nemoci během zkušební doby máte s vaším zaměstnavatelem možnost se domluvit na jejím prodloužení. Tato domluva musí mít písemnou formu a být sepsána ještě před koncem původně sjednané zkušební doby. Prodloužení zkušební doby vám dává prostor lépe se sžít s pracovním prostředím a kolegy, aniž byste se museli obávat o svou pozici.
Zaměstnavatel s vámi může uzavřít dodatek k pracovní smlouvě, ve kterém bude jasně stanovena nová délka zkušební doby. Pamatujte, že prodloužení zkušební doby z důvodu nemoci není vaší povinností, ale právem. Využijte tuto možnost k budování pevných základů pro vaši budoucí kariéru ve firmě.
Ukončení v nemoci
Někdy se stane, že během zkušební doby onemocníte. Žádné starosti, zákoník práce myslí i na tuto situaci. Pokud onemocníte během zkušební doby, tato doba se vám automaticky prodlužuje o dobu vaší nemoci. Ať už jste na neschopence jeden den nebo několik týdnů, váš zaměstnavatel vám musí dát prostor zkušební dobu řádně dokončit. Zkušební doba se prodlužuje o kalendářní dny, tedy včetně víkendů a svátků, po které trvala vaše nemoc. Zaměstnavatel tak má po vašem uzdravení dostatek času, aby mohl objektivně posoudit vaše pracovní schopnosti a vy se nemusíte stresovat, že byste přišli o šanci prokázat svůj potenciál. Tato prodloužená doba vám dává prostor ukázat, že jste pro danou pozici tou pravou volbou. Využijte ji naplno a po návratu do práce se vrhněte do práce s novou energií a motivací.
Maximální délka prodloužení
Zkušební doba je vzrušující období, kdy se obě strany, zaměstnavatel i zaměstnanec, vzájemně poznávají a budují si pevný základ pro budoucí spolupráci. Někdy se ale může stát, že do hry vstoupí nepředvídatelné okolnosti, jako je například nemoc. V takovém případě je tu pro vás zákoník práce, který myslí na vaše potřeby a umožňuje prodloužení zkušební doby o dobu vaší absence z důvodu nemoci. Nemusíte se tedy obávat, že by vám kvůli nemoci utekla vzácná příležitost prokázat své kvality a zapadnout do nového kolektivu.
Důležité je vědět, že prodloužení zkušební doby se vztahuje jak na kalendářní, tak i na pracovní dny. To znamená, že se vám do zkušební doby nepočítají dny, kdy jste byli v pracovní neschopnosti. Díky tomuto opatření máte dostatek času po svém návratu do práce, abyste v klidu a bez zbytečného stresu zvládli všechny úkoly a výzvy, které na vás čekají. Pamatujte, že zdraví je vždy na prvním místě a váš zaměstnavatel jistě ocení, že se po nemoci vrátíte plní sil a energie.
Příklady prodloužení
Zkušební doba je skvělou příležitostí pro obě strany – vy si osaďte novou práci a váš zaměstnavatel zjistí, zda jste pro danou pozici tím pravým. Co se ale stane, když do hry vstoupí nepředvídatelné okolnosti, jako je například nemoc? Žádné obavy, zákoník práce s touto situací počítá a umožňuje prodloužení zkušební doby o dobu vaší pracovní neschopnosti.
Důležité je rozlišovat mezi kalendářními a pracovními dny. Prodloužení se týká pouze pracovních dní, tedy těch, kdy byste normálně docházeli do práce. Pokud tedy onemocníte na týden, ale vaše pracovní doba je od pondělí do pátku, zkušební doba se prodlouží o 5 dní, nikoli o 7. Zaměstnavatel vás musí o prodloužení zkušební doby informovat písemně.
Berte to jako šanci lépe se sžít s kolektivem a poznat firemní kulturu. Využijte prodlouženou zkušební dobu k budování pevných základů pro vaši budoucí kariéru.
Rady pro zaměstnance i firmy
Prodloužená zkušební doba nemusí být důvodem k obavám, ale spíše příležitostí. Pro zaměstnance to znamená více času pro zapracování a prokázání svých kvalit. Zaměstnavatelé pak získají delší období pro zhodnocení, zda je daný pracovník pro firmu tím pravým. Nemoc během zkušební doby sice může vést k jejímu prodloužení, ale je důležité si uvědomit, že zdraví je vždy na prvním místě. Zaměstnanec by se neměl bát nemocenskou vzít a v klidu se doléčit. Prodloužení se počítá pouze z kalendářních dnů, kdy zaměstnanec nemohl z důvodu nemoci vykonávat svou práci, nikoliv z pracovních dní. Zaměstnavatelé by měli o prodloužení zkušební doby informovat zaměstnance písemně a srozumitelně. Jasná komunikace a vzájemná důvěra jsou klíčem k úspěšné spolupráci, ať už během zkušební doby, nebo po ní.
Publikováno: 29. 11. 2024
Kategorie: právo