Dětská stomatologie

Dětská stomatologie

Správnou péčí o ústní dutinu a návštěvou dětské stomatologie již od narození dítěte je možné předejít onemocnění zubním kazem. O postupu péče Vás budou informovat dentální hygienistky a dětský zubní lékař Elite Dental jehož specializace je dětská stomatologie, a rádi Vám poskytnou užitečné informace o vhodné výživě, zubní hygieně, působení fluoridů na zub a odstranění různých zlozvyků.

 

Komplexní vstupní vyšetření pro děti

Cílem vstupního vyšetření u dětí je získat podrobné informace o stavu tvrdých a měkkých tkáních dutiny ústní dítěte a dále získat informace od rodičů o představách a přáních, či momentálních obtížích dítěte. Na základě těchto informací zubní lékař sestaví plán léčby. Během první návštěvy Vás zubní lékař také informuje o dentální hygieně a způsobu stravování ve vztahu ke zdravému vývoji zubů.

Toto vyšetření v rámci dětská stomatologie zahrnuje následující výkony:

Zhotovení přehledového panoramatického rentgenu (OPG-ortopantomogramu) u dětí od 5 let

Zhotovení detailních digitálních RVG snímků zubů, příp. bite-wing snímků pro kontrolu mezizubních prostorů a prostorů pod výplněmi u zadních zubů

Detailní vyšetření zubů a dásní pomocí lupových brýlí, příp. intraorální kamery, kontrola kvality a funkčnosti stávajících výplní a zjištění úrovně dětské zubní hygieny

Rozvaha s rodičem ohledně jeho postupu léčby

Zhodnocení postavení zubů a čelistí v rámci ortodontické prevence a potřeb

Práce s psychikou dítěte

Cílem zubního lékaře ošetřujícího děti v Elite Dental je citlivý přístup s ohledem na jejich psychickou stránku. Návštěva zubního lékaře je pro každého stresující záležitost a jedině jemný přístup s dostatečným vysvětlováním dětskou řečí během ošetření lze tento stres minimalizovat. U dětí se špatnou zkušeností se zubním lékařem postupně pracujeme na bázi častých návštěv, během kterých si dítě zvyká na lékaře, personál a prostředí zubní ordinace, aniž by bylo nutné absolvovat zubní zákrok. Jakmile dítě pochopí, že mu nechceme ubližovat, je možné přikročit k malým a krátce trvajícím zákrokům. Takovým přístupem se nám podařilo mnoho bázlivých a neošetřitelných dětí přeměnit na děti usměvavé, které se k zubnímu lékaři nebojí chodit.

Ošetření v celkové anestezii

Na naší klinice je také možné ošetření v celkové anestezii. Tento způsob ošetření se doporučuje při provádění složitějších zákroků u dospělých nebo pro ošetření dětí, které nejsou ochotné spolupracovat se svým zubařem. Po dobu ošetření je u pacienta navozen stav umělého spánku, tudíž je ošetření zcela bezbolestné. Výkon je prováděn pod dohledem anesteziologa.

Pečetění fisur

Pečetění fisur (tzv. sealing) je preventivní zákrok, který má za úkol ochránit čerstvě prořezané zuby před vznikem kazu. Docílíme toho tím, že místa nejvíce náchylná ke vzniku zubního kazu pokryjeme speciálním pečetícím materiálem a uzavřeme tak nebezpečným mikroorganismům přístup do těchto obtížně čistitelných částí zubu, tj. do rýh lokalizovaných převážně na kousacích plochách stoliček a třenových zubů. Ideální dobou pro pečetění je období co nejdříve po prořezání daného zubu. V té době ještě nejsou rýhy osídlené mikroorganismy (bakteriemi), které způsobují kazy, a proto má pečetění největší šanci na dlouhodobý úspěch v dětské stomatologii.

Ošetření ozonem

Ozonoterapie zabraňuje vzniku zubních kazů chemickou cestou – působí na téměř všechny známé bakterie, viry a mikroorganismy. Právě bakterie jsou za vznik zubních kazů odpovědné. Ozonem se dají odstranit počáteční stadia kazu, dezinfikovat zub během ošetření zubního kazu či při kořenové léčbě zubu, dále také ošetřit opary a afty.