S termínem zubní plak se někdy v životě setkal každý z nás. V reklamách na zubní pasty, ústní vody, elektrické zubní kartáčky nebo v ordinaci stomatologa. Většina lidí zubní plak definuje jako nažloutlou mazlavou hmotu ulpívající na zubech.
Co ale zubní plak ve skutečnosti je?
Zubní plak je získaný měkký povlak, který pokrývá plochy zubů v místech s nedostatečným samoočišťováním a vyskytuje se u lidí, kteří mají nedokonale prováděnou hygienu dutiny ústní. Plak adheruje pevně na povrch zubu a je možné jej odstranit pouze mechanickým čištěním. Může se kumulovat kromě zubního povrchu také na sliznicích jazyka a umělém povrchu, např. na zubních náhradách, rovnátkách apod.„Zubní plak je vysoce organizovaná struktura, která se skládá z mikroorganismů a intermikrobiální substance. Jeho vznik je dynamický proces, při kterém nejprve vzniká pelikula – tedy tenká membrána a konečným stádiem je zubní kámen.
Zatímco zubní plak lze ještě odstranit kartáčkem v rámci běžné péče o zuby, u zubního kamene toto již není možné a k jeho snesení je potřeba navštívit dentální hygienistku, která jej odstraní ultrazvukovou koncovkou.
Vzhledem k tomu, že podstatnou část plaku tvoří mikroorganismy a jejich metabolity, má plak významné postavení v etiologii zubního kazu a parodontopatii,“ doplňuje MDDr. Marie Gajová, stomatoložka kliniky Elite Dental.
Kazotvorných bakterií, které se podílejí na vzniku zubního plaku, je mnoho.
Nejvýznamnější je Streptococcus mutans, Laktobacily a další orální streptokoky.
K tomu, aby došlo k vytvoření zubního plaku, potřebují bakterie dostatek času. Uvádí se, že zubní plak vznikne za 24 – 48 hodin. Pokud v tomto časovém rozmezí dojde k důkladnému provedení ústní hygieny, zubní plak nemá šanci vzniknout. Třeba je, aby zuby byly očištěny po celém povrchu i v místech mezizubních prostor. Dobré je dbát i na hygienu jazyka.
Pokud si nejste jisti tím, zda zuby čistíte správnou technikou, je vhodné navštívit dentální hygienistku, která s nácvikem ústní hygieny pomůže.

Streptococcus mutans
Tato bakterie se nenachází v dutině ústní novorozenců. K přenosu na dítě dochází z dospělého infikovaného jedince například po olíznutí lžičky či polibkem. „Pokud má dítě již prořezaný nějaký zoubek, má bakterie prostor se v ústech uchytit a začít se množit. Nedojde-li včas k zamezení jejího množení, je položen základ vzniku zubního kazu,“ dodává lékařka.
Snížení hladiny Streptococca mutans v dutině ústní dokáže Xylitol.  „To je sladidlo, které redukuje množství plaku a jeho adhezivitu k tkáním. Zastavuje růst Streptococcus mutans a podporuje remineralizaci již existujících lézí. Krátkodobá konzumace Xylitolu snižuje hladinu Streptococca mutans ve slinách a plaku, při dlouhodobém užívání bakterie ztrácí schopnost dokonale přilnout k povrchu zubů. To má obrovský význam zejména při ošetření včasné kolonizace touto bakterií u dětí. Jeho užívání podstatně snižuje zubní kazivost,“ říká lékařka.
Xylitol ale má své místo i v péči o dutinu ústní dospělých lidí. „Bylo dokázáno, že při užívání xylitolových pastilek se dál už nezvyšovala kazivost u dospělých,“ dodává Marie Gajová.
Klinika Elite Dental nabízí svým klientům test, který určí přesné množství bakterie   Streptoccocus mutans ve slině.
Na zakladě výsledků je následně možné navrhnout individuální postup, který povede ke zlepšení zdraví dutiny ústní.

Laktobacily
Laktobacily nepatří mezi baterie, které by v zubním plaku měly velké zastoupení, patří ale k bakteriím, které se podílejí na rozvoji kazivosti zubů.
„Jejich počet v dutině ústní narůstá v okamžiku, kdy dojde k rozvoji zubního kazu. Množství  zvyšuje i častá konzumace potravin obsahujících cukry,“ říká lékařka.
Kromě jmenovaných bakteriích se na rozvoji zubního kazu značnou měrou podílejí i orální streptokoky, ty jsou přítomny kromě úst i v dutině nosní a dalších částech těla.