04 Lis 2015
4. 11. 2015

Rovnátka, o kterých se nikdo nedozví

_MG_2918-Edit

Stále více dospělých pacientů si je vědomo nutností dbát o svůj zevnějšek a to nikoliv pouze na úrovni oblékání, péče o vlasy či tělo, ale též v péči o svůj chrup. Je zcela evidentní, že krásný úsměv je tím nejúspěšnějším krokem k navázání nových kontaktů, či získání lepšího postavení ve společnosti nebo v zaměstnání.

Dospělé pacienty často trápí otázka, jak své problémy s nerovným chrupem vyřešit a přitom neupoutávat nemilou pozornost okolí a odpovídat na všetečné otázky. Rovnání zubů lze provádět velmi elegantně, aniž by o léčbě okolí vědělo, a to pomocí tzv. neviditelných rovnátek.

Oč jde? Celá léčba je skryta zvídavému okolí, protože probíhá pomocí rovnátek nalepených na vnitřní stranu zubů. Jejich velkou výhodou však není pouze fakt, že po dobu léčby nejsou vidět, ale též ta skutečnost, že díky jejich uložení uvnitř dutiny ústní dochází velice intenzivně pomocí slin k samoočišťování. Tím je sklovina zubů chráněna před možností vzniku zubního kazu a neestetických demineralizačních skvrn.

Neviditelných rovnátek je mnoho druhů a ne každý typ je vhodný na každou anomálii v postavení zubů.

Na drobné vady použít rovnátka nalepená na zuby, která jsou určena právě pro řešení těchto drobných vad. Jedná se o rovnátka 2D firmy Forestadent.

Jedná-li se však o skutečně větší problém, kde už může jít o poruchy nejen v postavení jednotlivých zubů, ale zubních oblouků k sobě navzájem, je nutno použít lingvální (neviditelná) rovnátka, která pracují ve všech rovinách, v kterých lze zubem hýbat. Jsou to rovnátka 3D. Mezi nejčastěji používané aparáty 3D patří aparáty Incognito a eBrace. Těchto aparátů je celá řada a jejich použití závisí na volbě a zkušenostech specialisty.

Vzhledem k faktu, že díky umístění těchto rovnátek do oblasti, kde se projevuje mohutně samoočišťující funkce slin, jsou tato rovnátka velmi vhodná i pro děti a dospívající, u kterých bývá často velký problém s dodržováním správné hygieny. Neznamená to, že by si děti s lingválními apráty nemusely čistit chrup, ale pokud by přece jen k poškození skloviny došlo, je demineralizovaná sklovina na neviditelném místě a navíc, opět díky velké reparační schopnosti slin dojde mnohem snadněji k opětovné remineralizaci skloviny bez následného viditelného poškození. V některých případech poškození skloviny jsou lingvální rovnátka nalepená zezadu jediným možným řešením.

Lze bez přehánění říci, že léčba neviditelnými rovnátky patří k těm nejmodernějším postupům v oblasti léčení vad postavení chrupu a čelistí dětí i dospělých bez omezení věkem. Další výzkum se ubírá směrem k minimalizaci těchto zařízení, k co nejednodušším léčebným postupům tak, aby byl zajišťen co nejlepší komfort pro pacienta a snižoval se čas nutný pro ošetření v ordinaci.

MUDr. Mgr. Milada Soldánová, PhD., ortodontistka