14 Říj 2014
14. 10. 2014

Musejí se v těhotenství kazit zuby?

Naše babičky říkaly – za každé své dítě žena zaplatí jedním zubem. Toto rčení mělo odrazit skutečnost, že v době těhotenství dochází k vyšší kazivosti zubů.
Mezi lidmi panuje o zubech mnoho mýtů, například ten, že v době jiného stavu plod v děloze odebírá ženě vápník z jejích zubů a ty se následně více kazí. „Toto rozhodně není pravda. V době těhotenství sice organismus ženy klade zvýšené nároky na příjem vápníku a je nutné, aby žena zvýšila jeho přísun, není ale možné to, aby vyvíjející se plod potřebný vápník vyvázal ze zubů těhotné ženy pro vlastní potřebu,“ popisuje MDDr. Viktor Kolařík, stomatolog kliniky Elite Dental. Přesto se ale i dnes lékaři opakovaně setkávají se ženami, kterým se stav zubů během těhotenství výrazně zhoršil.
„To je dáno více okolnostmi. Těhotné ženy zejména v počátku těhotenství trpí žaludeční nevolností, kterou doprovází zvýšená kyselost v ústech. Tím dochází k narušení pevnosti a celistvosti zubní skloviny, a ta je následně náchylnější ke vzniku zubního kazu,“ vysvětluje lékař.
Nevolnost a nadměrná dráždivost žaludku, přecitlivělost na aroma a chuť zubní pasty je okolnost, která vede maminky k tomu, aby neprováděly ústní hygienu tak pečlivě, jak by bylo třeba a i to se samozřejmě na stavu zubů projeví.
Kazivost zubů u části žen podpoří i těhotenské chutě. Množství cukrů ve sladkostech a ovocné kyseliny, které jsou součástí nejen ovoce, ale i mnoha cukrovinek, také zvyšují předpoklad rozvoje zubního kazu.
Pozitivní zprávou v tomto ohledu je, že nevolnosti i těhotenské chutě po prvním trimestru většinou odeznívají a ženy se tak mohou bez problémů vrátit k běžné ústní hygieně i k rozumnému jídelníčku.
Další okolností způsobující zhoršení stavu dutiny ústní je hormonální rozkolísanost, která může vést ke zvýšené krvácivosti dásní.
„Pokud těhotná žena zpozoruje, že jí krvácejí dásně, je vhodné vyměnit zubní kartáček za kartáček měkčí. Zároveň s tím je dobré si naplánovat návštěvu stomatologa, který stav dásní zhodnotí, případně doporučí návštěvu dentální hygienistky,“ doporučuje lékař.
U většiny žen v době po porodu dojde spontánně ke zlepšení stavu dásní a vše se vrátí k normálu. Pokud krvácivost přetrvává, je nutné navštívit stomatologa a problém začít řešit.