Léčba PARODONTITIDY (parodontózy)

Dlouhé roky to vypadá, že se nic vážného neděje. A pak najednou rychle zachraňujete, co se dá.

Parodontitida, lidově známá pod pojmem „paradentóza“, je velmi zákeřné onemocnění.

Nebezpečí parodontitidy nespočívá pouze ve ztrátě zubů. Zdraví ústní dutiny je totiž úzce propojeno se zdravotním stavem celého organismu.

Odborníci v USA tvrdí, že parodontitida u těhotných žen zvyšuje až 7x riziko potratu či porodu dítěte s nízkou porodní hmotností a že správným ošetřením dásní by se dalo zabránit každému pátému předčasnému porodu.

Parodontitida také zvyšuje zdravotní rizika u lidí s aterosklerózou, onemocněním srdce, plic nebo cukrovkou. A vyšší je i riziko vzniku mozkové mrtvice.

CO JE PARODONTITIDA

Velmi rozšířené onemocnění postihuje bez rozdílu pohlaví přibližně třetinu Čechů ve věku 35–40 let (s věkem se frekvence výskytu zvyšuje). Je velice důležité včas zjistit přítomnost zánětu dásní a zastavit ho. Pokud možno ještě před tím, než zánět postihne kostěné zubní lůžko a závěsný aparát zubu.

V KOLIKA LETECH?

„Po čtyřicátém roce věku je parodontitida nejčastější příčinou ztrát zubů. Vyšetřujeme-li mladé lidi ve věku kolem 19 let, zjišťujeme, že až 90 % z nich má nějakou formu zánětu,“ říká MUDr. Marcela Buriánková z naší kliniky Elite Dental.

PŘÍZNAK

  • Krvácení dásní
  • Tvorba parodontálních chobotů
  • Úbytek (resorpce) kosti
  • Viklavost a rozestupování zubů
  • Obnažování zubních krčků
  • Zápach z úst

PŘÍČINY VZNIKU

  • Dědičnost
  • Nedostatečná zubní hygiena
  • Křivé zuby
  • Kouření
 – u kuřáků se parodontóza 
vyskytuje až 7x častěji než u nekuřáků

NAKAŽLIVOST

Parodontóza je nakažlivá, a tak pacient může přenést bakterie, které ji způsobují, na své blízké. Základem tedy je dodržovat 
zásady ústní hygieny a zabránit přenosu kazotvorných bakterií. To platí dvojnásob pro přenos z rodičů na batole v době, kdy se mu prořezávají první zoubky. Rodič by rozhodně neměl dítěti olizovat jeho lžičku ani dudlík.

VYBRANÉ PŘÍKLADY METOD LÉČBY

Parodontitidu nelze vyléčit. Je ale téměř vždy možné 
zastavit její šíření a udržovat ji v chronickém stadiu. 
Největší část práce ovšem neleží na lékaři – musí ji 
odvést sám pacient. Zejména 
trpělivě a precizně provádět 
zubní hygienu tak, jak byl 
instruován v ordinaci parodontologa – zubního lékaře specializovaného na léčbu parodontitidy.

1.  Hluboké čištění neboli kyretáž se provádí buď ručně (speciálními kyretami), nebo laserem či ultrazvukem (prostřednictvím poddásňových násadců). Při uzavřené kyretáži se čistí parodontální choboty mající maximální hloubku 5 mm. Pokud jsou choboty hlubší, přichází na řadu otevřená kyretáž, kdy se ambulantně provádí odchlípnutí dásně, odstranění tvrdého povlaku a vyčištění tkáně pod ní. Závěrem se dáseň sešije.

2.  Řízená tkáňová a kostní regenerace – k vyplnění kostních defektů je používána syntetická kost. Lze použít i pacientovu odebranou nejčastěji v oblasti dolních zubů moudrosti. K překrytí nové kosti neboli augmentátu se kvůli eliminaci průniku nežádoucích buněk měkkých tkání používají syntetické kolagenní membrány.

3.  Dlahování – speciálními dlahami se nejčastěji fixují viklající se spodní řezáky – mají nejtenčí kořeny a ulpívá na nich nejvíce plaku. Dlaha, obvykle kovová, vede za nimi, aby nebyla vidět, upevňuje se fotokompozitem a jako kotvy fungují špičáky (mají nejdelší kořen vedoucí hluboko do čelisti, takže se téměř nikdy neviklají).

4.  Extrakce zubů a zavedení implantátů. Nejzazší řešení, ale zároveň jediná metoda, jak parodontitidu definitivně vyléčit.

CO JE CO…

PARODONT

Vzájemně těsně propojené tkáně, které obklopují zub. Zahrnuje dáseň, čelistní kost tvořící lůžko zubu, vazivo a zubní cement (vnější tkáně pokrývající kořen). Parodont zajišťuje fixaci zubů, reguluje zátěž při žvýkání, plní vyživovací a regenerační funkce. Kvůli své složité struktuře je bohužel snadno náchylný k různým onemocněním.

GINGIVITIDA

Chronický zánět dásní. Zubním plakem způsobený zánět dásní je jedním z nejčastějších lidských onemocnění. Prvními příznaky jsou zarudnutí, zduření okraje dásně a krvácení, které se objevuje při čištění zubů nebo při žvýkání. Touto formou gingivitidy trpí přes 80 % lidí, a když není včas adekvátně léčena, může přejít v obávanou parodontitidu.

PARODONTITIDA

Lidově nazývaná parodontóza, popř. paradentóza. Zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů. Zánět z dásně přechází i na kostěné zubní lůžko a závěsný aparát zubu. Parodontitida se může týkat jen jediného zubu, skupiny zubů nebo postihuje celý chrup. Je jednou z nejčastějších infekcí lidského těla, a pokud se včas neléčí, vede ke ztrátě zubů, či dokonce celého chrupu.

PARODONTÁLNÍ CHOBOTY

Hlavní příznak pokročilejší parodontitidy. Parodontální choboty vznikají mezi zubem postupným prohlubováním dásňového žlábku okolo zubu, který u zdravého zubu bývá hluboký pouze 0,5 mm. Příčinou je porušení závěsného aparátu zubu a úbytek kosti zubního lůžka.