Současný trh nabízí mnoho kvalitních zubních past. Pokud si myslíte, že používáte jednu z nejkvalitnějších nebo nejdražších past, a že pro své zuby nemůžete udělat víc, měli byste vědět, že ani nejlepší zubní pasta nic nezmůže, pokud si neumíte zuby čistit správnou technikou.
V péči o dutinu ústní vám může pomoci celá řada speciálních pomůcek – zubní nitě, mezizubní kartáčky,zubní kartáčky, ústní vody a samozřejmě i zubní pasty.
Při jejich výběru se většinou orientujeme podle ceny, značky, na základě právě běžících televizních reklam a podle toho, jaké účinky u nich výrobce propaguje.
„Zubní pasty, jsou tím, co nám během čištění ovoní dech a v ústech navodí příjemný svěží pocit. Není ale možné si myslet, že čím je pasta dražší, voňavější či barevnější, tím nám zuby lépe vyčistí a odstraní více zubního plaku. Takto to nefunguje. Zubní pasta není tím, co nahradí správnou techniku čištění. Ta nahradit nelze,“ vysvětluje MDDr. Viktor Kolařík, stomatolog kliniky Elite Dental.
Pokud si člověk není jistý tím, zda si zuby správně čistí, měl by navštívit dentální hygienistku, která mu s nácvikem čištění poradí. „Na dentální hygieně vám zkontrolují stav zubů a dásní, vyčistí mezizubní prostory, odstraní zubní kámen, ale také doporučí správný zubní kartáček a vhodnou velikost mezizubních kartáčků, kterými při každodenní péči můžete pečovat o mezizubní prostory, tedy o místa, kde je běžný zubní kartáček bezmocný,“ doplňuje lékař.
Přestože zubní pasta nenahradí kvalitní mechanické čištění zubů, je vhodné při jejím výběru postupovat pečlivě. Zubní pasty mohou obsahovat řadu účinných látek, jako je například chlorhexidin. Tyto zubní pasty jsou určeny zejména pro pacienty se zánětem dásní a parodontu. Dále existují i pasty, které snižují citlivost obnažených zubních krčků nebo i pasty s bělícím účinkem. Takže pokud vybíráte zubní pastu, zaměřte se i na tyto účinky. Sice stále platí, že zubní plak žádná účinná látka neodstraní, ale můžete s její pomocí zlepšit stav dásní a dalších měkkých tkání dutiny ústní,“ dodává lékař.
Stranou zájmu by neměly být ani zubní pasty obohacené fluorem.
„Fluor je důležitý pro zdraví zubní skloviny. Pokud používáte pastu s tímto prvkem, tak během čištění zubů pomáháte přirozeným způsobem remineralizovat zubní sklovinu. To je důležité zejména u malých dětí, kde je fluorizace velmi žádoucí,“ uzavírá lékař.